Connect with us

Akcesoria elektroniczne

Jakie są rodzaje USB na rynku?

Opublikowano

Różne rodzaje USB przedstawione na końcówkach przewodów na białym tle.

Na rynku istnieje kilka rodzajów złączy USB. Niektóre z nich różnią się rozmiarem, kształtem i orientacją. Zrozumienie różnych odmian pomoże Ci podjąć właściwą decyzję o zakupie przy zakupie kabla lub jakiegoś innego urządzenia, które ma złącze USB. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszam do artykułu!

Dlaczego istnieją różne rodzaje USB?

Uniwersalna magistrala szeregowa (USB) istnieje od lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu znacznie się rozwinęła. Początkowe wydanie standardu USB miało na celu podłączenie komputerów do urządzeń peryferyjnych. Od tego czasu standard został zmodyfikowany w celu dodania nowych funkcji, głównie w odpowiedzi na zapotrzebowanie na większą szybkość transmisji danych i lepsze dostarczanie energii. Ważnym wydarzeniem było również wprowadzenie komunikacji bezprzewodowej. Kable USB są obecnie produkowane dla wielu różnych sytuacji, więc warto zapoznać się z różnymi typami. 

Jakie są najpopularniejsze typy USB?

Obecnie najpopularniejszymi złączami USB są złącza typu A i typu B. Są one wykorzystywane w standardach USB 2.0 i 3.0. Złącza typu-A znajdują się w komputerach i hubach, natomiast złącza typu-B są stosowane w kamerach, drukarkach, skanerach, czytnikach kart i innych urządzeniach. Złącza typu A mają zwykle czarny lub prostokątny kształt i posiadają cztery piny. Złącza typu B są zazwyczaj niebieskie, mają prostokątny kształt i posiadają pięć pinów. Istnieją również inne typy złączy, które są mniej popularne: Złącza typu-C – Złącza typu-C są mniejsze niż złącza typu-A i typu-B. Mają tylko dwa piny i można je włożyć w dowolnym kierunku, co może być nieco mylące. Złącza typu-E – Złącza typu-E występują tylko w sprzęcie wysokiej klasy, takim jak serwery.

Jakie są różnice między poszczególnymi typami USB?

Główną różnicą pomiędzy różnymi typami USB jest prędkość, z jaką przesyłane są dane. Im wyższe prędkości przesyłu danych, tym szybciej będą działać urządzenia. Prędkość wybranego USB zależy od rodzaju podłączanych urządzeń. Na przykład podłączenie urządzenia USB 2.0 do portu USB 3.0 nie spowoduje żadnych problemów, ale nie będzie też działać w najlepszy możliwy sposób. Porty i kable USB 3.0 są wstecznie kompatybilne z urządzeniami USB 2.0, ale będą działać tylko z mniejszą prędkością. W większości przypadków urządzenia są ograniczone przez możliwości komputera głównego.

Które USB jest najlepsze?

Najlepszy USB naprawdę zależy od tego, jak będziesz go używać. Chociaż maksymalna szybkość transmisji danych USB 3.0 jest wyższa niż USB 2.0,  to należy zauważyć, że USB 3.0 jest bardziej energochłonny, co oznacza, że trzeba zachować większą ostrożność przy zasilaniu urządzeń USB 3.0 ze źródła o niskim napięciu. Dodatkowo najlepszy USB dla jednej aplikacji może nie być najlepszym USB dla innej aplikacji, więc ważne jest, aby zrozumieć różne typy USB i dopiero podjąć decyzję o zakupie. 

Czytaj dalej
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze