Connect with us

Akcesoria elektroniczne

W jakim czasie szybka ładowarka naładuje telefon?

Opublikowano

Szybka ładowarka do telefonu w kolorze białym na białym tle.

Szybkie ładowarki są dość popularne, ponieważ mogą one ładować telefon szybciej niż standardowa, która jest oryginalnie w pudełku. Jednak w świecie elektroniki powstały mity na temat tych urządzeń. W tym artykule dowiesz się, czym jest szybka ładowarka i jaką ma wydajność. Zapraszam do lektury! 

Co to jest szybka ładowarka?

Szybka ładowarka to urządzenie do ładowania telefonu lub innego elektronicznego sprzętu. Jest ona w stanie szybko naładować Twoje urządzenie, ponieważ wykorzystuje wyższe napięcie w porównaniu ze standardowymi dołączonymi do telefonu.

Jaka jest różnica między szybką ładowarką a standardową ładowarką?

Standardowa ładowarka ładuje Twoje urządzenie przy napięciu 5 V, 1 A.  Z drugiej strony, szybkie ładowanie z mocą 9 V, 4 A A. Ta różnica w wysokości napięcia i natężenia prądu skutkuje lepszymi wynikami. Standardowe ładowarki potrzebują około 1 godziny, aby naładować pustą baterię do 50%, natomiast szybkie ładowarki potrzebują około 30 minut.

Jak wydajna jest szybka ładowarka do telefonu?

Podczas gdy standardowa ładowarka ładuje urządzenie przy napięciu 5 V, standardowy prąd wynosi 1 amper. Z kolei szybka ładowarka ładuje urządzenie pod napięciem 9 V, a jej standardowy prąd wynosi 4 ampery. Różnica w napięciu i natężeniu prądu powoduje znacznie większy przepływ prądu w obwodzie. Ponieważ przepływ prądu w obwodzie jest większy w przypadku szybkiej ładowarki, ładuje ona urządzenie szybciej niż ładowarka standardowa. 

Jednak ten wyższy przepływ prowadzi również do zwiększenia ilości energii rozpraszanej w oporze wewnętrznym ładowarki. Opór wewnętrzny standardowej ładowarki jest mniejszy niż w przypadku szybkiej ładowarki, co powoduje, że większa ilość energii jest przekształcana w ciepło wewnątrz ładowarki.

Jak działa szybka ładowarka?

Standardowa ładowarka ładuje Twoje urządzenie przy napięciu 5 V, natomiast szybka ładowarka ładuje Twoje urządzenie przy napięciu 9 V. Istnieje różnica 4 V między nimi, co powoduje, że szybka ładowarka wytwarza 4 razy więcej energii niż standardowa. Aby dowiedzieć się więcej o przepływie prądu przy danym napięciu, można skorzystać z następującego wzoru: Prąd (A) = Wolty (V) / Rezystancja (R). Zatem przy napięciu 9 V natężenie prądu wynosi 4 ampery. Opór rezystora zależy od jego długości i szerokości, więc aby oszacować opór rezystora, można użyć następującego wzoru: Rezystancja (R) = Długość / Szerokość. Tak więc, jeśli prąd przepływa przez rezystor o długości 1 cala i szerokości ½ cala, opór rezystora będzie wynosił około 1 Ohm. 

Biorąc pod uwagę, że przepływ prądu w rezystorze jest taki sam w szybkiej ładowarce i standardowej ładowarce, spadek napięcia przez rezystory byłby również taki sam. Natomiast należy pamiętać, że szybka ładowarka ładuje Twoje urządzenie wydajniej niż standardowa, to zużywa więcej energii z Twojego gniazdka.

Czytaj dalej
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze