Connect with us

Porady i wskazówki

Na co zwracać uwagę, kupując kolumny podstawkowe?

Opublikowano

Czarne kolumny podstawkowe na czarnym tle.

Każde kino domowe, niezależnie od tego, czy jest małe lub duże, potrzebuj głośników. Głośniki podstawkowe idealne sprawdzą się do mniejszych pomieszczeń w przeciwieństwie do głośników półkowych lub wieżowych. Łatwiej też wtapiają się we wnętrze domu. Jeśli jesteś gotowy na modernizację systemu dźwiękowego i włączenie głośników stojących do swojej konfiguracji kina domowego, istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Chcesz wiedzieć jakich? Czytaj dalej!

Gdzie najlepiej sprawdzą się głośniki stojące?

Najlepszym miejscem dla głośników stojących jest ustawienie ich blisko ściany, tak aby nie odbierały one estetyki pomieszczenia. Jeśli ustawisz je zbyt daleko od ściany, to będą odbijać dźwięk do wewnątrz i sprawią, że pokój będzie wydawał się mniej otwarty. Zacznij od umieszczenia głośników mniej więcej w miejscu, w którym będą się znajdować po ustawieniu ich na stojakach i sprawdź, jak brzmią z różnych części pokoju. 

Czym się kierować, jeśli chodzi o parametry głośników na stojakach?

Głośniki z większą obudową mają zazwyczaj grubszy i potężniejszy bas niż głośniki z mniejszą. Jeśli chcesz uzyskać bardziej górnolotne brzmienie basu, szukaj głośników z mniejszymi obudowami. Wyższa częstotliwość zwrotnicy pozwoli głośnikom wysokotonowym grać niżej, a niższa częstotliwość zwrotnicy pozwoli niskotonowym grać wyżej. Jeśli chcesz uzyskać bardziej zrównoważony dźwięk, poszukaj sprzętu z częstotliwością zwrotnicy około 2 000 herców.

Jakie kolumny podstawkowe wybrać pod względem wyglądu?

Istnieją dwa rodzaje kolumn podstawkowych – drewniane i metalowe. Kolumny drewniane mają tendencję do ciepłego i naturalnego brzmienia, natomiast kolumny metalowe brzmią wyraziście. Należy pamiętać, że są to uogólnienia i nawet ten sam typ kolumny może brzmieć bardzo różnie w zależności od marki.

Co wpływa na trwałość głośników podstawkowych?

Rodzaj materiałów użytych w konstrukcji obudowy głośnika może mieć duży wpływ na jego trwałość. Głośniki, które mają metalową obudowę, są zazwyczaj trwalsze niż głośniki z drewnianą. Kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia jest grubość splotu głośnika. Grubsze sploty wytrzymają dłużej. Powinieneś również szukać głośników z gwarancją, ponieważ dają one spokój w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak.

Czytaj dalej
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze