Regeneracja baterii czy zakup nowej?

Ładujące się 3 urządzenia elektorniczne

Nowoczesne baterie w smartfonach i laptopach niestety potrafią rozładowywać się bardzo często. Czy z podobną częstotliwością tracą swoją pierwotną pojemność? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość akumulatorów po 2 latach codziennego użytkowania laptopa lub smartfona traci pewną część pojemności. Jeżeli chcemy otrzymać wysoką wydajność pozostaje regeneracja baterii lub zakup nowej.

Regeneracja baterii – czy każda się do tego nadaje?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym jest wspomniana regeneracja baterii. Regeneracja opiera się na wymianie ogniw i zerowaniu kontrolera akumulatora. Istnieją także domowe sposoby tzw. regeneracji baterii, jednak w wielu przypadkach mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia akumulatora lub nawet laptopa, czy telefonu. Regenerację baterii od laptopów prowadzi wiele serwisów komputerowych. Większość modeli akumulatorów można bez problemu poddać regeneracji, jednak istnieją odosobnione przypadki, w których regeneracja nie jest możliwa. Konsultacja w profesjonalnych serwisach jest zazwyczaj darmowa, więc zawsze należy upewnić się, czy akumulator naszego sprzętu można poddać regeneracji.

Kiedy opłaca się zakup nowej baterii?

Regeneracja baterii lub zakup nowej powinny się odbyć w momencie, w którym realnie odczuwamy, iż nasz sprzęt wytrzymuje na baterii znacznie krócej niż w pierwszych miesiącach użytkowania danego urządzenia. Dla każdego będzie to indywidualny moment. Akumulatory są zazwyczaj wymieniane, gdy zasilają laptopa lub smartfona około 2 godziny krócej niż w dniu zakupu gadżetu. Jeżeli nie chcemy rozstawać się ze starą baterią dobrym pomysłem może okazać się zakup power banka, dzięki czemu nie odczujemy tak bardzo zużywającej się baterii.

power bank firmy tronsmart

Jaka jest żywotność baterii?

Żywotność baterii to indywidualna sprawa i zależy od wielu czynników takich jak rodzaj danego akumulatora zastosowanego w konkretnym sprzęcie elektronicznym, czy nasze przyzwyczajenia dotyczące użytkowania baterii. Warto zapoznać się z naszym wcześniejszym poradnikiem dotyczącym pierwszego ładowania baterii oraz utrzymywania akumulatora w dobrej kondycji. Żywotność baterii opiera się na specyficznym i indywidualnym korzystaniu z urządzenia, jednak w większości przypadków jest niestety krótsza niż ta deklarowana przez producentów urządzeń.

Jak sprawdzić baterię laptopa?

Sprawdzenie baterii laptopa może odbyć się w profesjonalnym serwisie bądź w zaciszu domowym. Jeśli zdecydujemy się zbadać stan baterii na własną rękę, pomogą nam zewnętrzne programy, które zazwyczaj są bezpłatne. Bardzo często producenci komputerów dołączają do zainstalowanego systemu autorski program, który pomoże zdiagnozować żywotność baterii laptopa. System Windows 10 sam potrafi wygenerować raport dotyczący baterii, wystarczy wywołać go w wierszu poleceń.

    • Wybieramy Wiersz polecenia(uruchamiamy z uprawnieniami administratorskimi)

wiersz polecenia w windows 10

    • >W wierszu poleceń wpisz komendę: powercfg /batteryreport /output C:\raport_baterii.html. Nazwę i miejsce lokalizacji raportu możemy dowolnie zmienić.

wiersz polecania z komendą utworzenia raportu o stanie baterii

  • Raport znajduje się w pliku html w folderze, który wybraliśmy przy wpisywaniu komendy.

Jak sprawdzić baterię smartfona?

Baterię w smartfonach można sprawdzić w prosty sposób za pomocą bezpłatnych lub płatnych zamienników aplikacji dostępnych w zależności od systemu posiadanego telefonu w sklepie Google Play (system Android) lub App Store (system iOS). Należy mieć jednak na uwadze fakt, iż aplikacje pochodzące ze wspomnianych źródeł nie będą nigdy w 100% dokładne.

Przykładowe aplikacje: