Jak ładować powerbank? [poradnik]

powerbank ładuje telefon. W tle jest napis Jak ładować powerbank

Powerbank to niewielkie urządzenie, które jest w stanie naładować telefon a także tablet. Wiele osób zastanawia się, jak ładować swój powerbank żeby jego bateria mogła posłużyć przez dłuższy czas. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Powerbank – jak działa najlepszy przyjaciel urządzeń mobilnych

Zaprezentowanie przez Steve’a Jobsa pierwszego iPhone’a i iPada tak naprawdę na zawsze zrewolucjonizowało rynek technologiczny. Urządzenia mobilne są wyposażone obecnie w duże ekrany oraz bardzo wydajne podzespoły, które umożliwiają wykonywanie wielu zadań. Każdy z producentów stara się zapewnić swoim modelom jak najlepszą baterię, jednak zastosowane w nich akumulatory mają określony czas pracy. Przeciętny smartfon jest w stanie wytrzymać niecały jeden dzień bez konieczności sięgania po ładowarkę. Nieco większe urządzenia pozwalają pracować nawet do czterech dni. Przy intensywnym wykorzystaniu telefonu do gier czy wymagających aplikacji, korzystających z modułu GPS czas pracy ulega skróceniu.

Przeciętny smartfon jest w stanie wytrzymać niecały jeden dzień bez konieczności sięgania po ładowarkę.

Jak używać powerbank?

Powerbanki są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie użytkowników na dodatkową energię. To proste akcesorium może okazać się zbawienne podczas codziennego użytkowania, a także w podróży. Niezależnie od tego w jaki sposób wykorzystujesz swój telefon, bądź tablet, powerbank jest doskonałym wyborem. Każdy powerbank jest wyposażony w baterię litowo-jonową bądź litowo-polimerową. Jak powszechnie wiadomo z czasem są one w stanie dostarczyć mniej energii, niż zaraz po zakupie. Ten proces można jednak spowolnić, odpowiednio korzystając z tego typu akcesoriów. Ładowanie powerbanków może okazać się dla baterii kluczowe, dlatego warto wiedzieć, jak robić to w sposób poprawny.

Doładowywanie powerbanków przez kilkanaście minut może negatywnie wpłynąć na akumulator.

Jak ładować powerbank?

Akumulator w powerbanku można naładować w dowolnym momencie, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Zdecydowana większość modeli jest wyposażona w diody LED, które informują, kiedy należy podłączyć urządzenie do prądu. To najlepszy moment, aby rozpocząć ładowanie powerbanku. Każde naładowanie baterii od zera do 100 procent jest jednym, pełnym cyklem ładowania. Akumulatory mają ich określoną liczbę. Według wielu producentów zapewnia, że do 500 cykli powerbank powinien zachować przynajmniej 80 procent ładunku. Doładowywanie powerbanków przez kilkanaście minut może negatywnie wpłynąć na akumulator. Warto tego unikać.

wnętrze powerbanku

Duży wpływ na trwałość baterii ma sposób, w jaki jest ładowany dany powerbank. Dostarczanie energii do akumulatora może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy polega na podłączeniu kabla USB do ładowarki ściennej. To najlepsza metoda, która umożliwia bezproblemowe i szybkie ładowanie akcesorium. Alternatywą i dość powszechną praktyką jest ładowanie powerbanków za pomocą wejścia USB znajdującego się w komputerze. Przed takim sposobem raczej nie ma przeciwskazań, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że ładowanie baterii może znacznie się wydłużyć. Mniejsze natężenie generowane przez port USB w komputerach sprawia, że ładowanie powerbanku odbywa się wolniej. Jeśli nie masz wyjścia, to oczywiście możesz wykorzystać tego typu urządzenie, ale zalecamy korzystanie z tradycyjnych ładowarek.

kabel wsadzany do powerbanka

Kiedy power bank jest naładowany?

Często pojawiającym się pytaniem wśród użytkowników jest jak poprawnie ładować powerbank? Ogromny wpływ na żywotność baterii i utrzymywanie w niej ładunku ma czas ładowania. Każdy producent na swoich urządzeniach określa jak długo powinno odbywać się ładowanie powerbanku. Staraj się nie przekraczać podanej wartości, ponieważ może to doprowadzić do obniżenia dostępnej pojemności i tym samym krótszego ładowania telefonu lub tabletu. Pomocna może być w tym dioda LED, która po osiągnięciu pełnej wartości akumulatora zaświeci się na odpowiedni kolor.

Czas ładowania powerbanku nie powinien przekroczyć 3 godzin, jednak w dużym stopniu jest to uzależnione od wielkości akumulatora w danym modelu. Powerbank o pojemności 5000 mAh będzie ładował się znacznie krócej niż taki z baterią 20 000 mAh.

Jak naładować powerbank? – 5 wskazówek, które sprawią, że Twoja ładowarka mobilna będzie w dobrej kondycji

  • Podczas ładowania powerbanku nie podłączaj do powerbanka żadnych dodatkowych urządzeń. Telefon i tablet mógłby pobierać energię, która w tym samym czasie jest uzupełniana przez ładowarkę. Taki sposób sprawi, że urządzenie mobilne nie zostanie naładowane energią tak szybko, jak w normalnej sytuacji. Jeśli to możliwe wykorzystaj tradycyjną ładowarkę lub poczekaj, aż powerbank będzie gotowy do pracy.
  • Do ładowania powerbanków używaj ładowarek, które dysponują napięciem 5V i natężeniem 1-2.4A pozwoli to na szybkie naładowanie powerbanka. Takie wymagania spełnia większość tego typu akcesoriów dołączanych do telefonów i tabletów.
  • Nigdy nie wykorzystuj kabli niskiej jakości lub takich, które są uszkodzone. Może to bezpośrednio wpłynąć na uszkodzenie powerbanku, ale również telefonu. Pamiętaj, żeby kabel micro usb był przystosowany do natężenia prądu wynoszącego 2,4A, pozwoli to na szybkie naładowanie urządzenia.
  • Staraj się nie przeładowywać swojego powerbanka. Zbyt długie pozostawienie go pod ładowarką może sprawić, że jego żywotność będzie krótsza. Stosuj się do zalecanego przez producenta czasu ładowania i obserwuj diody LED, kiedy będą sygnalizowały gotowość do odłączenia. Droższe powerbanki są wyposażone w specjalne zabezpieczenia przed przeładowaniem. Wówczas nie musisz się martwić, że Twoje urządzenie jest zbyt długo podpięte do ładowarki. Warto sprawdzić specyfikację urządzenia.
  • Po zakupie nowego powerbanku należy naładować go do pełna. Pamiętaj, żeby stosować się do wcześniej wspomnianych wskazówek. To pozwoli na bezproblemowe korzystanie z urządzenia przez dłuższy czas.

Power banki w naszej ofercie