Pierwsze ładowanie baterii – poradnik

Ładujące się 3 urządzenia elektorniczne

Smartfony, laptopy, smartwatche, kamery sportowe, power banki oraz wiele innych sprzętów elektronicznych ładujemy praktycznie codziennie. Era telefonów, które bezproblemowo pracowały na jednym naładowaniu nawet tydzień, niestety bezpowrotnie minęła. Większość z nas nie zwraca większej uwagi na prozaiczną czynność, jaką jest ładowanie gadżetów. Czy na pewno robimy to dobrze?

Jak poprawnie ładować baterię?

Wraz z nadejściem baterii litowo-jonowych nasze przyzwyczajenia dotyczące pierwszego ładowania baterii diametralnie się zmieniły, a przynajmniej powinny. Najważniejszą zasadą tyczącą się ładowania elektronicznych gadżetów jest niedopuszczanie do całkowitego rozładowywania akumulatorów. Jak ładować baterię w smartfonie? Większość telefonów ostrzega nas o niskim poziomie baterii, zazwyczaj jest to 20%. To właśnie wtedy powinniśmy podłączyć nasze urządzenie do ładowarki. Podładowywanie telefonów, gdy stan akumulatora wynosi 50, 70 czy nawet 90% oczywiście nie jest niczym złym i nie wpłynie negatywnie na żywotność nowoczesnych akumulatorów. Czas ładowania baterii nie gra większej roli. Po naładowaniu telefonu do 100%, proces ten zostaje wstrzymany, a bateria nie ulega uszkodzeniu.

Formatowanie baterii

Nawet w dzisiejszych czasach bardzo licznie pojawiają się pytania o formatowanie baterii. Spora część osób zamiast komfortowego ładowania akumulatora, nieświadomie skraca jego żywotność. Formowanie baterii to pojęcie, które już dawno powinno przejść do lamusa. Efekt pamięci baterii, który wiązał się z terminem wskazanym powyżej, faktycznie istnieje, ale tyczy się starego typu akumulatorów – niklowo-kadmowych.

Telefony z bateriami niklowo-kadmowymi (NiCd) definitywnie odeszły w 2009 roku. Formatowanie baterii litowo-jonowej kompletnie nie ma sensu. Ponadto taki zabieg prowadzi do skrócenia jej żywotności. Regularne rozładowywanie akumulatora do zera oraz ładowanie do 100% to błąd, który realnie wpływa na jego stan.

Mity dotyczące ładowania baterii litowo jonowych oraz litowo polimerowych

Ilość mitów związanych z ładowaniem baterii jest przytłaczająca. Warto obalić te najpopularniejsze, które są szkodliwe dla akumulatorów oraz uciążliwe dla właścicieli wszelkich elektronicznych gadżetów.
tablet i telefon podpięte do prądu

Korzystanie z urządzenia podczas ładowania baterii

Używanie smartfona oraz innych urządzeń podczas ładowania nie wpływa negatywnie na żywotność baterii, oraz jest w pełni bezpieczne. Nowoczesne baterie są wyposażone w szereg zabezpieczeń chroniących użytkowników, chociażby przed przegrzaniem czy samozapaleniem. Nic nie stoi na przeszkodzie korzystania z telefonu podczas ładowania, jednak z oczywistych powodów energia będzie uzupełniana wolniej.

Ładowanie nieoryginalnymi ładowarkami

Niecertyfikowane czy podrabiane ładowarki mogą być niebezpieczne dla baterii naszych urządzeń. Do ładowania telefonów czy laptopów powinniśmy używać akcesoriów zalecanych przez producenta lub certyfikowanych zamienników. Tanie ładowarki niesprawdzonych firm mogą spowodować zwarcie oraz skutecznie skrócić żywotność akumulatorów w naszych gadżetach.

Całkowite rozładowywanie baterii

Ten mit jest niestety jednym z najpopularniejszych i najbardziej szkodliwych dla baterii nowoczesnych smartfonów. Ogniwa litowo-jonowe nie wyróżniają się efektem pamięci i nie lubią całkowitego rozładowywania baterii. Najbardziej komfortowe i zdrowe dla baterii jest podładowywanie telefonu, wtedy kiedy mamy taką możliwość, starając się przy tym nie dopuścić do obniżenia poziomu baterii poniżej 20%.

Ładowanie smartfona nocą

Pozostawienie ładującego się telefonu na całą noc w teorii nie powinno negatywnie wpłynąć na baterie. Po osiągnięciu pełnej pojemności, ładowanie nie jest kontynuowane. Podłączony do prądu smartfon, może się jednak nagrzewać, co jest już jednak szkodliwe dla akumulatora.