Connect with us

Porady i wskazówki

Jak zrobić wzmacniacz audio?

Opublikowano

Jak zrobić wzmacniacz audio? Na zdjęciu przykładowe urządzenie tego typu wykonane samodzielnie.

Wzmacniacz audio to urządzenie, które zwiększa głośność słabych sygnałów. Zwykle używany do zwiększenia głośności z małego głośnika lub słuchawek. Istnieją różne rodzaje wzmacniaczy audio, ale w tym poście zobaczymy, jak zrobić wzmacniacz audio przy użyciu IC LM386. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o budowie własnego domowego wzmacniacza audio — nie jest wymagana żadna wcześniejsza wiedza!

Czy można samemu zrobić cały wzmacniacz audio?

Tak, jest absolutnie możliwe samodzielne wykonanie całego wzmacniacza audio! Istnieje wiele różnych typów wzmacniaczy, ale większość z nich zbudowana jest z tych samych komponentów. Komponenty, których będziesz potrzebował, będą zależały od typu wzmacniacza, który chcesz zbudować. Większość wykorzystuje tranzystory, rezystory, kondensatory i układy scalone (IC). Materiały potrzebne do budowy są tanie i łatwe do znalezienia w internecie lub w lokalnym sklepie z elektroniką.

Jakie elementy są potrzebne do zbudowania wzmacniacza audio?

Istnieją różne komponenty potrzebne we wzmacniaczu audio. Oto najważniejsze z nich:

Tranzystory – odpowiedzialne za kontrolowanie przepływu energii elektrycznej. We wzmacniaczach audio tranzystory są potrzebne do zmiany sygnałów audio o niskim poziomie na sygnały o wysokim poziomie, które mogą być wzmocnione.

Rezystory – używane we wzmacniaczu audio do regulowania przepływu prądu i zapobiegania przegrzewaniu się komponentów we wzmacniaczu. Większość wzmacniaczy audio ma trzy rezystory – jeden dla każdego wejścia i jeden dla masy. 

Kondensatory – potrzebne we wzmacniaczu audio do filtrowania szumów o wysokiej częstotliwości z sygnału wejściowego. Wzmacniacze audio mają jeden kondensator, który jest podłączony między wejściem a masą. 

Układy scalone – to małe plastikowe chipy zawierające zestaw obwodów, które są zaprojektowane do wykonania określonego zadania. We wzmacniaczach audio stosowane są różne rodzaje układów scalonych.

Jak zrobić wzmacniacz audio krok po kroku?

Będziesz potrzebował następujących komponentów:

Wzmacniacz audio LM386 – ten układ scalony wzmacniacza audio jest tani i łatwy do znalezienia. Można go kupić online lub w lokalnym sklepie z elektroniką. 

2 kondensatory – będziesz potrzebował jednego kondensatora na wejście i jednego na wyjście.

1 rezystor – będziesz potrzebował jednego rezystora dla każdego wejścia wzmacniacza. 

1 potencjometr – potrzebujesz jednego potencjometru do regulacji głośności. 

3 tranzystory – NPN BJT. BJT to skrót od bipolar junction transistor. 

3 diody – będziesz potrzebował trzech diod krzemowych. 

Czytaj dalej
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze