Connect with us

Urządzenia audio

Co oznacza skrót Hi-fi?

Opublikowano

Biały zestaw do odtwarzania muzyki w jakości Hi-Fi.

Dźwięk o wysokiej częstotliwości, często określany jako Hi-Fi, to proces słuchania muzyki z minimalnymi zniekształceniami. Niezależnie od tego, czy przesyłasz strumieniowo swój ulubiony album lub stację radiową, czy też słuchasz występu na żywo, wysokiej jakości dźwięk jest niezbędnym elementem. Zastanawiasz się, czym jest Hi-Fi oraz jakie są jego zalety? Czytaj dalej!

Co definiuje termin Hi-fi?

Hi-fi to skrót od High Fidelity, co oznacza, że sprzęt używany do odtwarzania muzyki jest w stanie wyprodukować dźwięk bardzo zbliżony do oryginalnego wykonania. Osiąga się to poprzez minimalizację zniekształceń i maksymalizację jakości dźwięku. Termin Hi-fi został po raz pierwszy użyty w latach 30. XX wieku do opisania wysokiej klasy systemów, które odtwarzały muzykę na płytach winylowych.

 

Co wyróżnia sygnał audio Hi-fi?

Sygnał audio Hi-fi to taki, który ma minimalne zniekształcenia i szeroką charakterystykę częstotliwościową. Zniekształceń unika się dzięki zastosowaniu obwodów wysokiej jakości, dlatego w przypadku sygnału audio hi-fi stosuje się grubsze kable niż w przypadku sprzętu niskiej klasy. Szerokie pasmo przenoszenia zapewnia, że wszystkie częstotliwości sygnału audio są dobrze odtwarzane. Oznacza to, że muzyka będzie brzmiała tak czysto i szczegółowo, jak podczas odtwarzania na żywo. Jakość sygnałów audio Hi-fi mierzona jest w decybelach (dB). Im większy odczyt w decybelach, tym lepszy sygnał audio.

Jakie standardy musi spełniać sprzęt Hi-fi?

Sprzęt audio używany w systemach Hi-fi musi spełniać określone standardy, aby mógł być oznaczony jako Hi-fi. Na przykład mikrofony i głośniki muszą mieć pasmo przenoszenia co najmniej 40 Hz do 20 kHz. Oznacza to, że muszą być w stanie odtwarzać dźwięk w całym spektrum audio. Jeśli chodzi o wzmacniacze, muszą one być w stanie zapewnić minimum 10 watów na kanał. Głośność sprzętu Hi-Fi mierzy się w decybelach (dB), przy czym głośność typowej rozmowy wynosi 70 dB. Porównując systemy Hi-fi, należy pamiętać, że odczyt decybeli nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Należy również wziąć pod uwagę jakość dźwięku, a także poręczność systemu.

 

Dlaczego warto kupić sprzęt Hi-fi?

Korzyści z zakupu sprzętu Hi-fi jest wiele. Przede wszystkim pozwala on na słuchanie muzyki w pełnym zakresie. Będziesz mógł również lepiej docenić dźwięk występów na żywo, niezależnie od tego, czy będziesz uczestniczył w koncercie, oglądał transmisję na żywo w telewizji czy słuchał audiobooka.

 

Będziesz w stanie wychwycić niuanse w dźwięku, które nie są zauważalne przy użyciu sprzętu niskiej jakości. Ponadto systemy hi-fi zapewniają znacznie lepszy dźwięk niż inne systemy dźwiękowe, takie jak głośniki Bluetooth.

Czytaj dalej
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze